Czarno-białe ślady w Warszawie

Ciechowski / sobota 21.12.2013

21 grudnia 2013 roku o godzinie 20:00 odbył się koncert „Czarno-białe ślady”. Miał on miejsce w byłym budynku cenzury przy ulicy Mysiej 3 w Warszawie.

Wydarzenie było adresowane do fanów Republiki oraz Depresjonistów, a zagrali go dwaj liderzy formacji rockowej Bończyk/Krzywański. Podczas koncertu można było usłyszeć między innymi: „Biała flaga“, „Sexy doll“, „Śmierć w bikini“, „Obcy astronom“, „Nie pytaj o Polskę“, „Nieustanne tango“, „Odchodząc“ „Koniec czasów“ oraz songi Depresjonistów w aranżacjach ex-gitarzysty Republiki. Koncert odbył się w przeddzień 12 rocznicy śmierci Grzegorza Ciechowskiego i był hołdem skierowanym w stronę wokalisty.

Do pierwszego spotkania Jacka Bończyka i Zbyszka Krzywańskiego doszło w marcu 2002 roku we Wrocławiu, kiedy w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej po raz ostatni zagrała Republika w spektaklu „Kombinat”. Po dwóch latach wspólnych poszukiwań duet autorski Bończyk/Krzywański nagrał płytę „Depresjoniści” (Pomaton EMI 2005), która została doceniona zarówno przez środowiska artystyczne, jak i publiczność.

Następne lata upłynęły B/K na działaniach teatralnych, a ich rezultatem są „Terapia Jonasza” – spektakl lekko psycho-muzyczny (Teatr Rozrywki w Chorzowie 2007) – oraz płyta z piosenkami pod tym samym tytułem (Luna 2009).

Dalsze owoce pracy spółki autorsko-realizatorskiej to spektakle: „Obywatel. Historia z piosenkami Republiki” (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu 2008), „Kot w butach” – bajka z piosenkami (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu 2009, a także Teatr Syrena w Warszawie 2010) oraz musical „Zorro“ (prapremiera polska - Teatr Muzyczny w Łodzi 2012).

W ramach pracy nad wszystkimi projektami ustalał się ostateczny skład zespołu Bończyk/Krzywański, który wziął udział w nagraniach i działaniach koncepcyjnych wydawnictwa „Ideologia snu” (Agora 2010). Płyta zyskała świetne recenzje, a zespół zagrał koncert w studio radiowej Trójki, który został bardzo dobrze przyjęty przez słuchaczy. Następnym krokiem był występ na otwarcie Amfiteatru w Opolu (koncert Kowalska/Ciechowski i goście) oraz koncert „Projekt Republika“ w ramach „Przystanku Woodstock“. Zapis tego niezwykłego koncertu dla 700 tysięcznej widowni został wydany na dvd.

Koncert „Czarno-białe ślady” został zrealizowany w ramach programu „Kapitalna Warszawa”. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji wydarzenia. W szczególności dziękujemy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz mecenasom koncertu : dystrybutorowi wina La Pandolfa oraz marce modowej UFUFU.