III edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego

Młynarski / sobota 26.09.2015

III edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego odbyła się w dniach 26-27 września 2015 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

 

Najważniejszemu w Polsce cyklicznemu wydarzeniu poświęconemu dorobkowi artystycznemu jednego z najwybitniejszych autorów polskiej piosenki tym razem patronowało hasło „MŁYNARSKI obowiązkowo!”. MŁYNARSKI obowiązkowo! to uniwersalne hasło Festiwalu, podczas którego każdy odbiorca może wybrać własną drogę zapoznania się z twórczością Wojciecha Młynarskiego. Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego to nie tylko wspaniałe koncerty i spektakle muzyczne ale także pokazy filmowe, panele dyskusyjne oraz spotkania z ludźmi sztuki, na czele z samym bohaterem Festiwalu, który jako gość honorowy aktywnie uczestniczył w festiwalowych wydarzeniach. Festiwal to święto kultury i muzyki, podczas którego czołowi artyści scen polskich oraz debiutanci przypominają o złotych czasach polskiej piosenki.

 

Wrześniowy weekend został szczelnie wypełniony wydarzeniami związanymi z pracą twórczą Wojciecha Młynarskiego, która została zaprezentowana w najróżniejszych aspektach.

 

26 września w foyer Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Mistrz Młynarski zaprezentowany został jako twórca charakterystycznej dlań formy wierszowanego felietonu. Lekkie, publicystyczne teksty wierszowane odczytali dwaj wieloletni współpracownicy Wojciecha Młynarskiego – aktorzy Wiktor Zborowski i Marian Opania. Niedługo potem ich miejsca zajęli Artur Andrus i Wojciech Młynarski we własnej osobie, aby przeprowadzić zawsze cieszącą się sporym zainteresowaniem publiczności otwartą rozmowę z Mistrzem.

 

Obydwa spotkania odbyły się w scenerii wypełniających foyer filharmonii wielkoformatowych zdjęć oraz fotokopii rękopisów Młynarskiego, pochodzących z prywatnych archiwów artysty, które złożyły się na wystawę „Młynarski mniej znany”.

 

Programu wydarzeń towarzyszących dnia pierwszego dopełniła projekcja koncertu „Róbmy swoje”, który odbył się z okazji jubileuszu XXV-lecia pracy twórczej Wojciecha Młynarskiego na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1988 roku.

 

Najważniejszym wydarzeniem soboty był Finał Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego, który od początku jest częścią Festiwalu . Spośród 12 podmiotów wykonawczych – studentów szkół artystycznych oraz młodych profesjonalnych aktorów i wokalistów Jury pod przewodnictwem Wojciecha Młynarskiego w składzie: Jacek Bończyk, Jerzy Derfel, Grzegorz Wasowski wyłoniło szóstkę laureatów. W przerwie na obrady jurorów swój recital zaśpiewała zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji Konkursu – Marta Chyczewska. Koncert poprowadził Artur Andrus.

 

Potańcówkę pod nazwą „Podchodzą mnie wolne numery” wieńczącą pierwszy dzień Festiwalu przeprowadziła grupa Swing Revolution Trójmiasto.

 

27 września 2015 w Foyer odbył się Panel Dyskusyjny pod hasłem „Kultura... Pan mnie wyczuwa?” podczas której goście Festiwalu rozmawiali o tradycji i nowoczesności w interpretacjach klasycznych dzieł kultury oraz o sposobach przebicia się z wartościową ofertą kulturalną do współczesnego widza.

 

Drugim punktem programu był zaproszony przez Wojciecha Młynarskiego spektakl Teatru Małego z Łodzi „MŁYNARSKI SENTYMENTALNIE: Wesołego Powszedniego Dnia” którego współautorami są Wojciech Młynarski (libretto) oraz Jerzy Derfel (muzyka)

O godzinie 19:00 rozpoczął się Koncert Laureatów Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego, podczas którego wręczone zostały nagrody:

 

Grand Prix ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymała Aurelia Luśnia

I nagroda – Karolina Łopuch

II nagroda ufundowana przez Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu – zespół SąStąd

III nagrodę oraz Nagrodę Publiczności w postaci całodniowej sesji nagraniowej ufundowaną przez firmę Soliton otrzymała Joanna Wąż

Wyróżnieniem uhonorowana została Zuzanna Wiśniewska.

Każdy z laureatów otrzymał również płyty od wydawnictwa Soliton, zestaw płyt z serii „Dobre Piosenki” od wytwórni płytowej MTJ oraz upominki modowe ufundowane przez partnera modowego Festiwalu – firmę UFUFU.

 

W ramach Koncertu Galowego odbyła się gdańska premiera spektaklu muzycznego pt. „MŁYNARSKI obowiązkowo!” warszawskiego Teatru 6.piętro. Spektakl to muzyczna autobiografia bohatera Festiwalu, który jest jego pomysłodawcą i autorem scenariusza. W niezwykłą muzyczną podróż po życiu i twórczości Wojciecha Młynarskiego widzów prowadzi Jego alter ego Narrator – w tej roli Wiktor Zborowski - oraz zespół wykonawców wybranych do projektu przez samego Mistrza: Magdalena Kumorek, Anna Sroka-Hryń, Klementyna Umer, Jacek Bończyk oraz Arkadiusz Brykalski. Gościem specjalnym gdańskiego wystawienia był Marian Opania.

 

 

 

III edycja Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego potwierdziła, iż jest to impreza łącząca wysoką jakość artystyczną z atrakcyjną, bogatą w rozmaite formy prezentacji formułą. Wyznacznikiem znaczenia Festiwalu dla życia kulturalnego regionu gdańskiego jest licznie zgromadzona publiczność, wśród której znalazły się liczne postaci życia publicznego na Pomorzu.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji III edycji Festiwalu. Bez Państwa wsparcia to wyjątkowe wydarzenie nie mogłoby się odbyć.   

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę:

Dyrektora Narodowego Centrum Kultury Pana Krzysztofa Dudka.

Dyrektora Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Pana Profesora Romana Peruckiego.

Patrona honorowego i Fundatora Grand Prix festiwalu: Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka

Patrona honorowego festiwalu: Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

Sponsorów festiwalu: Grupy Energa, Spółki SITA Północ z Grupy SUEZ.

Sponsora Finału Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego: Invest GDA.

Sponsora wystawy „Młynarski mniej znany”: spółki Cembrit.

Patrona festiwalu: Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Partnerów festiwalu: STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi, KLER, Związku Miast i Gmin Morskich, Goodagency, Teatru 6.piętro, wytwórni muzycznych MTJ i Soliton, Apartamentów Patio, Lotosu Trefl, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Wejherowskiego Centrum Kultury oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Partnera modowego festiwalu: UFUFU.

Patronów medialnych: Programu Trzeciego Polskiego Radia, Programu Drugiego Telewizji Polskiej, TVP Gdańsk, Radia Gdańsk, Gazety Wyborczej, portalu trójmiasto.pl, magazynu High Living, magazynu Warsaw Voice, AMS, DDS Poland, portalu gdansk4u.pl oraz portalu strefapiosenki.pl.

 

Dziękujemy Miastu Gdańsk za dofinansowanie festiwalu.

 

Festiwal Twórczości Wojciecha Młynarskiego na facebooku: 

 

Autorami zdjęć z Festiwalu są: Wiesław Czerniawski i Marek Ryćko

Dziękujemy!